Hogyan válasszak altatóorvost?
Aki komolyabb beavatkozás, operáció, implantáció előtt áll, gyakran dönt az altatás mellett. A magánszektorban azonban nem minden rendelő foglalkoztat saját aneszteziológust, többnyire inkább projekt-jelleggel dolgoznak akár hosszútávon altatóorvossal.
Ilyen esetben az orvos előre egyezteti az aneszteziológussal a beavatkozás időpontját, ő pedig megjelenik a megbeszélt időpontban a műtét napján, és elaltatja a pácienst. Azonban az éremnek van egy másik oldala is. Aki ugyanis az altatásos beavatkozás mellett dönt, az természetesen választhat „magának” altatóorvost. Itt merül fel a kérdés, hogy a páciens mi alapján szavazhat teljesbizalmat aneszteziológusának.
Bizalmi alapú kapcsolat
Az altatás minden esetben komoly beavatkozást jelent a szervezet természetes működésébe, így pedig bizony nem veszélytelen. Abban a percben, a páciens álomra szenderül, az altatóorvosa kezébe veszi az életfunkciói irányítását, és ő felel az ébredéséért is.
A jó altatóorvos…
• A beavatkozás előtt teljes körűen megvizsgálja a pácienst. Megbizonyosodik arról, hogy a szervezete állapota lehetővé teszi az altatást, és nem kell komolyabb kockázattal számolni a műtét során. Ha bármilyen aktuális problémát észlel, ami veszélyeztetné a páciens biztonságát, akkor felelősségteljesen másik időpontra halasztja az operációt, hogy megóvja betegét az esetleges komplikációktól.
• Jelentős tapasztalattal rendelkezik. Bár az egyetemről kilépve ez lehetetlen, de a páciens biztonságérzetéhez nagyban hozzájárul, ha altatóorvosa minél több sikeres beavatkozást is maga mögött tud.
• Van engedélye az adott rendelőben, ez nagyon fontos. Aneszteziológus szakorvosként ugyanis kötelességünk minden olyan rendelőbe külön-külön kiváltanunk egy engedélyt, ahol altatni szeretnék. Erre a pácienseknek joguk van rákérdezni, sőt, a dokumentumba is kérhetnek bepillantást.
• Számlákkal tudja igazolni a felhasznált altatószerek beszerzését. Ez abból a szempontból nagyon fontos, hogy az orvos legálisan, ellenőrizhető úton jusson hozzájuk.
• Szimpatikus, barátságos, figyelmes és türelmes. Az altatás előtt a pácienseknek általában számos olyan kérdése merül fel, amit kizárólag az altatóorvos képes megválaszolni, neki pedig kötelessége is minden kételyt eloszlatni a páciens lelki nyugalma, és a bizalmi kapcsolat kialakulása érdekében.
• Van asszisztense, hiszen páciense számára teljes biztonságot csak asszisztense támogatásával nyújthat.
Bízunk benne, hogy a fentiek segítenek kiválasztani a megfelelő aneszteziológust a zökkenőmentes beavatkozás és a harmonikus együttműködés érdekében.